Wyładowania atmosferyczne, to naturalne części otaczającej nas przyrody. Ponieważ obecnie nikt nie ma wpływu na ich występowanie, należy zastanowić się, w jakie sposób możemy zabezpieczyć się prze nimi.
Wiele osób nie wyobraża sobie, jakie uszkodzenia i skutki może wyrządzić wyładowanie atmosferyczne.
Ograniczona wytrzymałość na udary piorunowe ogólnie stosowanych urządzeń i instalacji elektrycznych, a zwłaszcza urządzeń oraz systemów elektronicznych, komputerowych, czy telekomunikacyjnych, wymaga skutecznej ochrony przeciwprzepięciowej. Podstawowymi powodami występowania przepięć w instalacjach elektrycznych w obiektach budowlanych są wyładowania atmosferyczne i przepięcia łączeniowe przenoszone z sieci zasilających instalacje obiektu, a także przepięcia łączeniowe w urządzeniach wewnętrznych instalacji elektrycznej.
Polska Izba Ubezpieczeń dostrzegła, że znacząca liczba osób, przedsiębiorców popełnia dużo błędów przy doborze urządzeń zabezpieczających, ich montażu i eksploatacji, co powoduję problemy z późniejszym uzyskaniem odszkodowania.
Dlatego też zachęcamy Państwa do udziału w szkoleniu, w którym prowadzący przedstawi Państwu zagrożenia i działania, jakie należy wykonać, aby przestrzec się przed dużymi szkodami wywołanymi przez wyładowania atmosferyczne i w przypadku zdarzenia móc uzyskać odszkodowanie.
Szkolenie skierowane jest do przedsiębiorców, osób zarządzających nieruchomościami, pracowników zakładów ubezpieczeń i do osób fizycznych.
dr inż. Jarosław Wiater
W 2002 roku ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej,
w 2009 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych w dziedzinie elektrotechnika, specjalność: technika wysokich napięć. Od 2007 roku jest członkiem Polskiego Komitetu Ochrony Odgromowej. Jest autorem 2 monografii, 146 publikacji naukowych. Obecne zainteresowania naukowo-techniczne skupiają się na rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną odgromową i przepięciową oraz analizie bezpieczeństwa podczas doziemnych wyładowań piorunowych. Przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji, Polskim Komitetem Ochrony Odgromowej prowadzi aktywną współpracę z Polską Izbą Ubezpieczeń (PIU) mającą na celu minimalizację strat związanych z wyładowaniami piorunowymi i kosztami ich likwidacji. Jest współautorem zaleceń PIU w zakresie ochrony odgromowej i przepięciowej.
Termin szkolenia: do uzgodnienia