ma zaszczyt zaprosić wszystkich Słuchaczy
na spektakl w języku angielskim pt. „Zupa rybna w Odessie”
05 listopada 2015 godzina 18.00
AULA ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM EDUKACJI
Bilety dostępne są w sekretariacie SJO - pokój nr 8. Wstęp bezpłatny.
scenariusz Szymon Bogacz
reżyseria Julia Mark
ruch sceniczny Piotr Świtalski
występuje Sebastian Ryś
W tegorocznym „Festiwalu Strzała Północy” w Koszalinie
monodram otrzymał główną nagrodę jury
3. Ogólnopolskich Dni Monodramu „Debiuty”
Monodram „Zupa rybna w Odessie” to historia, która ma szczególne znaczenie dla Sebastiana Rysia; losy jego bliskiej rodziny - dziadka Zbigniewa Rysia, oraz ciotecznej babki - Zofii Rysiównej, ściśle splotły się z losami Emisariusza Jana Karskiego, człowieka, który chciał zatrzymać Holocaust. Podczas nieudanego przejścia przez granicę, Karski wpada w ręce gestapo. Więziony i torturowany próbuje odebrać sobie życie, ukrytą w bucie żyletką. Przewieziony do szpitala w Nowym Sączu, jest w nim przetrzymywany jako pacjent o wysokiej wartości dla Rzeszy. Zbigniew Ryś - dziadek Sebastiana Rysia, dowodzi udaną akcją wykradzenia Karskiego ze szpitala…Zadanie nosiło kryptonim: „Akcja S” .
W Akcji uczestniczyła również Zofia Rysiówna. Pomoc w ratowaniu Karskiego przypłaciła czteroletnim pobytem w obozie w Ravensbruck. Po wojnie niezwykła aktorka. Dzięki nim Sebastian Ryś czuje się w obowiązku oddać hołd tamtym ludziom i czasom. Spektakl teatralny jest najwłaściwszym sposobem, aby dać temu pełen wyraz.
Ujęta w 55 minutową opowieść historia wojennych losów najsłynniejszego Polskiego Emisariusza. Śledząc jego losy poznajemy też kulisy decyzji Światowych Mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację Karskiego o zagładzie. W monodramie właśnie... uwierzyli, a Karskiemu się udało. Jest to podróż po meandrach ludzkiej dociekliwości, obojętności i fałszu, a także ludzkiego zła. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca i przejmująca.